فون فایندر

جای پژوهش درباره مشروطه از منظر فرق ضاله و جریانهای برانداز خالی هست • فون فایندر

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

حقانی: جای پژوهش درباره مشروطه از منظر فرق ضاله و جریانهای برانداز خالی هست

کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» طی مراسمی با حضور موسی حقانی، مدیر موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، حجت‌الاسلام مهدوی و نویسنده اثر، اسلام افضلی، در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران رونمایی انجام گرفت.

به نقل روابط عمومی و هشدار‌رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، دکتر موسی حقانی، مدیر موسسه، در آیین رونمایی از این کتاب با تاکید بر اینکه کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» شرح و روایت مستندی از وقایع دوران مشروطه هست، تاکید کـــرد: بازخوانی مشروطه الزاماتی دارد که در این کتاب رعایت انجام گرفته و از این منظر کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» یک گام رو به جلو هست.

وی رها انجام گرفتن از روایت حتمی و رایج پس از مشروطه را مزیت دیگر این کتاب عنوان کـــرد و افزود:‌ تمایز میان جریان ابداًح‌طلب در دوران مشروطه، که اتفاقا جریان دینی هست، با جریان برانداز، که طیفهایی نظیر بابیها، ماسونها و نظیر آنها را شامل می‌شود، از دیگر نقاط قوت این کتاب به‌شمار می‌آید. حقانی در عین حال پرداختن به مشروطه را از منظر فرق ضاله و گروه‌هایی که قصد براندازی داشتند، خلائی در مطالعات و آثار مرتبط با دوران مشروطه دانست.

 

دنبال کتاب بیان تاریخ برای عبرت جامعه هست

حجت‌الاسلام منصور مهدوی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه نهضت مشروطه نهضت عدالت‌خواهی بوده هست، افزود:‌ باید ببینیم چه انجام گرفت که شیخ فضل‌الله، که محبوبیتی فزاینده در میان آقام داشت، در این جریان به دار آویخته می‌شود و کسی هم چیزی نمی‌گوید.

وی با اشاره به اینکه زیادی از کلیدواژه‌هایی که در دوران مشروطه هستفاده می‌انجام گرفت هم‌اکنون نیز هستفاده می‌شود افزود: ‌کتاب در وهله نخست شرح مستندی قوی از حوادث دوران مشروطه هست که نویسنده با مراجعه به منابع دست نخست آن را انجام داده هست.

وی تاکید کـــرد:‌ دنبال این کتاب بیان تاریخ برای عبرت امروز جامعه اسلام هست و در آن، برخی اختلاف نظرها بین شخصیتهای مذهبی، با نهایت احتیاط و در عین حال با صآسوده بیان انجام گرفته هست. مهدوی خاطرنشان کـــرد: امروز هم دچار چنین چالشهایی هستیم و اگر بخواهیم نسبت به شخصیتهایی که خطا کـــرده‌اند سکوت کنیم تاریخ را بیان نکـــرده‌ایم و نیاز داریم رجال ما بدانند چه خطرهایی در کمین چهره‌ههست و اگر اختلافات از حدی بگذرد، چه اتفاقی می‌افتد. از نگاه وی این کتاب به نیکوی ریشه زیادی از مسائلی را که امروز نیز از سوی گروه‌هایی مطرح می‌شود توضیح داده و حرفهایی همچون حجاب اجباری و رد قصاص که امروز زده می‌شود در دوره مشروطه هم زده انجام گرفته هست.

 

نفوذ نرم انگلیس عامل انحراف مشروطه

اسلام افضلی، نویسنده کتاب، درباره کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» گفت: ‌در این کتاب، جریان روشنفکری و جریان علما را توضیح داده‌ایم. به نقل کرد وی نفوذ نرم انگلیس در نهضت مشروطه از دیگر محورهای حیاتی این کتاب هست.

نقل کردران دیگر این نشست دکتر مصطفی تقوی بود که ضمن نقد بخشهایی از کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه در ایران» این اثر را در شکستن سیطره قرائت یک‌جانبه از تاریخ معاصر کشور کار حیاتیی ارزیابی کـــرد. وی طرح مباحثی همچون ارزیابی مجلس نخست، عامل انحلال این مجلس و مسائل مربوط به شیخ فضل‌الله را در رهستای تاریخ‌نگاری غیر کلیشه‌ای ارزشمند خواند و از نقاط قوت این کتاب دانست.